Sposób na pyszne domowe drinki

Picie czystej wódki, ginu czy whisky, to dla niektórych treść każdej imprezy, ale wielu osobom tak bezpośrednie doznania mogą nie odpowiadać – wolą wtedy sięgnąć po różnego rodzaju drinki. Jak łatwo stworzyć koktajle godne mistrzów sztuki barmańskiej i to w zaciszu własnego domu?

Bywa, że wpadają do nas niezapowiedziani, acz mocno rozentuzjazmowani goście. Nie kryjąc swych zamiarów, stawiają na stole butelkę wódki i oczekują od gospodarzy dalszych propozycji. Jeśli obawiamy się, że taki podarunek może być wstępem do prymitywnej pijatyki z udziałem oranżady i ogórków kiszonych, warto mieć w zanadrzu kilka pomysłów na nadanie popularnemu trunkowi bardziej wyrafinowanej formy, co automatycznie podniesie także towarzyski poziom spotkania.

Drinki, w których wódkę miesza się głównie z innymi mocnymi trunkami rzadko są smaczne, choć niewątpliwie spełniają swoją „rozrywkową” funkcję (czasem aż za dobrze). Inaczej rzecz się ma z napojami, w których „czysta” jest jedynym alkoholowym składnikiem. Tu można sobie pozwolić na fantazje z sokami owocowymi, których efektem niemal zawsze będą naprawdę pyszne drinki. Kiedy używamy jakiegoś soku, warto dorzucić do szklanki kawałki owoców, z jakich jest zrobiony. Dodanie wisienki lub cząstki pomarańczy znacząco podniesie atrakcyjność naszych koktajli. Nie zaszkodzi mieszać w jednym drinku kilku soków – jeśli będą gęste, jak np. sok bananowy czy malinowy, to wlewane powoli ułożą się warstwami. Takie „pasiaste” drinki są szczególnie uwielbiane przez kobiety. Osoby obyte z imprezowym menu wiedzą, że aby oszczędzić sobie i gościom porannych dolegliwości, warto używać jak najwięcej cytrusów. Wódka wypłukuje z organizmu witaminę C, a te owoce pomagają uzupełnić jej braki, w dużej mierze odpowiedzialne za „syndrom dnia następnego”. Ciekawym pomysłem jest mieszanie wódki, soku owocowego i mleka – odpowiednio schłodzone, takie drinki są świetnym źródłem orzeźwienia w upalne dni.

Jeśli musimy szybko zorganizować imprezę, a w domu mamy tylko likier, sprawa jeszcze nie jest przegrana. Likiery bardzo dobrze nadają się do komponowania warstwowych koktajli, ponieważ są gęste. Trzeba brać pod uwagę, że drinki na bazie likierów powinny być raczej słodkie, użyjemy więc do nich soków owocowych. Można także łączyć ze sobą same likiery o różnych smakach i konsystencjach – warto zaufać swojej intuicji podczas doboru składników, bo żaden trunek nie tworzy tak zaskakujących połączeń jak właśnie likier.

Któż nie słyszał o klasycznym połączeniu ginu z tonikiem! Prosty i przez wielu ulubiony napój można modyfikować wedle swoich upodobań. Jeśli przeszkadza nam gorycz toniku, możemy zamiast niego użyć soku pomarańczowego. Ciekawą opcją jest gin z sokiem z limonki i wodą gazowaną. Drinki na bazie ginu z reguły nie są słodkie, dominują w nich inne, bardziej „męskie” smaki. Aby wzmocnić orzeźwiający efekt, warto dodać do napoju pokruszone kostki lodu i plasterek cytryny.

W zasadzie wszystkie dobre domowe drinki wymagają dużej dozy fantazji i pewnego rodzaju odwagi w stosowaniu ciekawych połączeń. Na szczęście rzadko do ich przygotowania potrzeba szczególnych umiejętności i nakładu pracy. Nie bójmy się eksperymentować także z rzadziej używanymi trunkami – tequila, whisky, rum, a nawet wina czekają tylko, by odkryć wszystkie ich tajemnice w najbardziej zaskakujących kombinacjach!


Dodaj komentarz

Prawa autorskie © DrinkMixer 2021