Moscow Mule jest jednym z najbardziej odświeżających drinków, który zyskał uznanie na całym świecie i do dnia dzisiejszego góruje na listach najpopularniejszych koktajli. Idealny na upalne, letnie dni, a dzięki imbirowej nucie wpasowuje się w jesienno-zimowy klimat.

 

Historia drinka

Jedna z najprawdopodobniejszych teorii głosi, że receptura drinka powstała na wskutek połączenia sił dwóch przedsiębiorców. Jeden z nich, John G. Martin, dyrektor firmy, która nabyła prawo do międzynarodowego handlu marką Smirnoff, próbował rozpowszechnić na amerykańskim rynku wódkę, która w roku 1940 nie była popularnym alkoholem w Ameryce. Drugi przedsiębiorca, Jack Morgan był właścicielem słynnego brytyjskiego pubu w Los Angeles, „Cock’n’Bull”. Morgan posiadał liczne zapasy piwa imbirowego własnej marki. Niestety klienci pubu nie byli zainteresowani piwem imbirowym Morgana. Podczas biznesowego spotkania mężczyźni postanowili połączyć wódkę z piwem imbirowym oraz sokiem z limonki (prawdopodobnie zainspirowani drinkiem Cuba Libre). Powstała receptura miała rozwiązać problemy obu panów i przynieść im oczekiwane zyski. Druga z teorii głosi, że receptura drinka została wymyślona przez głównego barmana pubu „Cock’n’Bull”, który postanowił połączyć piwo imbirowe z wódką aby pozbyć się nadmiaru zapasów zalegających w piwnicy pubu Morgana. Tak przygotowany napój zaserwował aktorowi Broderickowi Crawfordowi co przyczyniło się do rozpowszechnienia nowego drinka.

Moskiewski muł stał się bardzo popularny wśród hollywoodzkiej elity i według historyka drinków Davida Wondricha pomógł Ameryce lepiej zapoznać się z wódką.

 

Miedziany kubek

W całej historii powstania drinka Moscow Mule istotne znaczenie ma również miedziany kubek, w którym powinno się serwować napój. Owy kubek w dużej mierze przyczynił się do popularności drinka. Moscow Mule był serwowany wyłącznie w miedzianych kubkach z wygrawerowanym mułem. Pomysłodawczynią sposobu serwowania drinka była partnerka Morgana, która odziedziczyła fabrykę produkującą między innymi miedziane kubki, a te jak już się zapewne domyślasz, nie cieszyły się zbyt wielkim zainteresowaniem.

Co najważniejsze, miedziany kubek utrzymuje chłodną temperaturę, uwydatnia smak i aromat oraz nadaje charakterystyczny wygląd serwowanemu drinkowi.

 

Nazwa drinka

Moscow Mule, czyli Moskiewski muł. Pochodzenie nazwy drinka nie jest zbyt jasne. Najprawdopodobniej nazwa nawiązuje do Moskwy, miejsca narodzin wódki Smirnoff oraz kopnięcia jakie dawać miał sam drink, czyli kopnięcie muła.